Moda na owłosiony tors

2

Pozbywania się owłosienia przez mężczyzn jest passe. Owłosiony tors nie jest już powodem do wstydu. Tak twierdzi magazyn The New York Times.

Owłosiony tors

Wkrótce po ukończeniu college’u, Eric Shoemaker, 34-letni public relations executive z Los Angeles, zdecydował, że nie będzie pozbywać się owłosienia z torsu.

“Nie wiem, czy chodziło o mój wiek czy o to, że poczułem się dobrze ze sobą i tym jak wyglądam, ale myśl o depilacji, która sama w sobie boli, a do tego później często pojawiają się wrastające włoski, które również sprawiają ból, doprowadziła do tego, że pytałem siebie, dla kogo mam tak cierpieć”.

Shoemaker podjął decyzję o zaprzestaniu depilacji ponad dekadę po reklamach Calvina Kleina z udziałem Marka Wahlberga (wtedy znanego jako Marky Mark), które spopularyzowały gładki wygląd u facetów. Przez kolejne dziesięciolecie brak owłosienia można było obserwować nie tylko w magazynach, ale również w filmach i serialach telewizyjnych.

The New York Times rozmawiał również z Gabrielem Santosem-Rocha, 31-letni modelem, który 8 lat temu pozwolił swojemu owłosieniu rosnąć naturalnie. “Myślałem, że idealne ciało nie ma włosów” – stwierdził Gabriel. Jednak frustracja z utrzymaniem gładkiego ciała spowodowała, że z powrotem wrócił do swojego naturalnego stanu. “Nienawidziłem problemów z utrzymaniem braku owłosienia, tego swędzenia po depilacji”.

Justin_Clynes
Zdjęcie z kampanii promocyjnej firmy Charlie by MZ

Dla nowego pokolenia nadmiernie zadbane ciało wydaje się nie być najważniejsze. “Obserwujemy powrót do mody lat 70.” – twierdzi Tim Bess, analityk w agencji prognozowania trendów Grupy Doneger. “Późne lata 60. i początek lat 70. to wolność, ruch hipisowski, posiadanie włosów”.

Bess cytuje Lindseya Buckinghama z zespołu Fleetwood Mac, który zazwyczaj pojawiał się w rozpiętej koszuli i z owłosioną klatką: “To staje się trochę zbyt doskonałe, to wszystko powoduje, że wygląda się jak manekin”.

Christopher Oldstone-Moore, autor książki “O brodach i mężczyznach” oraz wykładowca w Wright State University w Ohio, uważa, że coraz bardziej miejski i cyfrowy styl życia sprawia, że niektórzy mężczyźni “stracili więź ze swoją męskością”. “Istnieją różne sposoby, aby przywrócić tę więź”, twierdzi dr Oldstone-Moore. “Włosy to jeden ze sposobów, aby to zrobić.”

Cole Monahan
Cole Monahan w kampanii firmy Marcuse

Mniej wymuskane ciało jest niewątpliwie następstwem mody na drwala (lumberseksualizm), który od kilku sezonów możemy obserwować nie tylko na ulicy. Nawet marka 2(x)ist, prezentująca zwykle swoja bieliznę na gładko wydepilowanych modelach, zdecydowała się pokazać swoją kolekcję z udziałem modela z owłosioną klatką piersiową – Nylem DiMarco, zwycięzcę “America Next Top Model”, o którym pisaliśmy niedawno. Modele z owłosionym torsem coraz częściej pojawiają się w kampaniach promocyjnych różnych firm czy marek np. Cole Monahan w kampanii marki Marcuse.

Tom Speight, prezes marki 2(x)ist, powiedział: “Obserwujemy i widzimy wszystko, co pojawia się w głównym nurcie modowym w ostatnich sezonach, od fryzury man-bun do brodaczy, i chcemy w swoich działaniach uwzględniać ten szorstki, ale wciąż przystępny wygląd”.

Tak jak z większością rzeczy i tutaj należy uważać, by nie popaść w skrajność. “Myślę, że powinno się to dziać powoli” powiedział Bess. “Bo jeśli pójdziemy za daleko, to zaczniemy wyglądać jak neandertalczycy”.

A Ty co wybierasz? Owłosiony tors czy gładka klatka piersiowa?

Spodobają ci się również
2 komentarzy
  1. Michał skomentował

    Uwielbiam owłosione klaty. To nie jest moda, tylko coś, co trwa od zawsze chyba.

    1. Red. Kogut skomentował

      Ja też jestem fanem owłosionych torsów, co chyba widać po sesjach zdjęciowych publikowanych na Cocktajl.pl oraz instagramowym profilu.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.