Otwarty związek działa?

0

Wśród gejów coraz powszechniejszą formą relacji jest tzw. otwarty związek. Staramy się nie oceniać, bo każdy z was samodzielnie dokonuje wyborów i jeśli uważacie, że taka forma relacji jest dla was odpowiednia, to nikomu nic do tego. Co więcej możecie skorzystać z reguł, które ułatwiają funkcjonowanie w takim związku. Otwarty związek działa? Najnowsze badania uniwersytetu nowojorskiego dowodzą, że chyba tak.

Otwarty związek działa?

Choć krytycy otwartych związków głośno wskazują na fakt, że ludzie w nich funkcjonujący nigdy nie będą w stanie odróżnić miłości i seksu, dużo par jednopłciowych udowadnia, że bycie w otwartej relacji może być bardzo udane; pozwala każdej ze stron bardziej zbliżyć się do siebie, wpływa na komunikację między partnerami oraz zwiększa ich zadowolenie z życia seksualnego, w porównaniu do par dotrzymujących wierności.

Nowe badanie Christophera Stultsa, pracownika The Center For Health, Identity, Behavior, and Prevention Studies na Uniwersytecie w Nowym Jorku, to wywiad przeprowadzony wśród gejów i ich partnerów, w przedziale wiekowym od 19 do 43 lat.

“Chcieliśmy zobaczyć, jak te relacje się tworzą i rozwijają w czasie i zbadać postrzeganą jakość relacji, satysfakcji z bycia w związku oraz potencjalne ryzyko zakażenia HIV/chorobą weneryczną” – powiedział The Guardian Christopher. Do tej pory jego odkrycia sugerują wyraźnie, że otwarte relacje mogą być tak samo satysfakcjonujące jak te zamknięte, a może nawet bardziej.

“Mam wrażenie, że pary [w otwartych związkach] nie wydają się mniej zadowolone” – mówi – “i może to być nawet tak, że ich komunikacja jest lepsza niż u monogamicznych par, ponieważ oni musieli wynegocjować wiele szczegółów”.

Na podstawie badań przeprowadzonych przez Stultsa, bycie w otwartej relacji nie zwiększa prawdopodobieństwa zarażenia się wirusem HIV. “O ile mi wiadomo nikt nie zaraził się HIV, a tylko jedna para chorobą przenoszoną droga płciową”. Oczywiście niczego to nie dowodzi, poza tym, że wśród uczestników badania Christophera był taki, a nie inny wynik. Jest szereg badań, które są w opozycji do jego wyników.

Z byciem w otwartym związku wiąże się stygmatyzowanie przez społeczność, z którą mierzą się będący parą dwudziestosześciolatkowie – Hugh McIntyre i Toph Allen.

“Spotykamy wielu gejów i heteryków, którzy zakładają, że nasz związek jest gorszy, tylko dlatego, że nie jest monogamiczny”- mówi McIntyre – “Myślę, że to obraźliwe i absurdalne”.

otwarty związek działa

Stworzenie otwartego związku jest trudne. Obie strony muszą być otwarte, ważna jest rzetelna komunikacja, podczas której jasno określa się to, czego się chce. Dwie złote zasady: “Zawsze mów partnerowi, kiedy spotykasz się z kimś innym i zawsze uprawiaj bezpieczny seks” – mówi Allen.

Dystans

Brian Norton, psychoterapeuta, który pracuje niemal wyłącznie z parami homoseksualnymi, oraz adiunkt na Uniwersytecie Columbia, ma teorię, dlaczego otwarte relacje działają u gejów.

“Doświadczenie dotyczące pogodzenia się z własną homoseksualnością często łączy się z emocjonalnym opuszczeniem, wstydem i odrzuceniem” – mówi – “Tak więc nasze doświadczenie miłości i intymności w młodym wieku jest często zagrożone i wypaczone, więc gdy ktoś próbuje zbliżyć się do nas w dorosłym życiu, w ramach obrony utrzymujemy dystans. W ludzkiej naturze tkwi próba uniknięcia odrzucenia, dlatego otwarte relacje mogą być sposobem na zachowanie dystansu między nami, a innym mężczyzną”.

Osoby będące w otwartym związku nie zgadzają się z taką teorią. “Czuję większe poczucie więzi z Hugh, bo mogę zobaczyć jak odkrywa swoją seksualność z innymi ludźmi” – mówi Norton – “i jestem mu wdzięczny, że daje mi taką samą swobodę”.

Pamiętać należy, że żaden związek – otwarty czy zamknięty – nie uda się, gdy naszym partnerem będzie kłamca, dążący do zaspokojenia tylko swoich potrzeb.

Czy rzeczywiście otwarty związek działa? Tak naprawdę zależy to od was i tego, w jaki sposób sami określicie swoje role w takiej relacji. Najważniejsze by szczerze mówić partnerowi o swoich uczuciach.

źródło: Queerty.com
Spodobają ci się również

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.