Otwarty związek. Jak geje do tego podchodzą.

4

O co chodzi z tymi otwartymi związkami? Czy to dowód na to, że nasze relacje są tak zróżnicowane jak my, czy po prostu geje mają problemy z podjęciem zobowiązania? The Fact Site upubliczniła wyniki badań, w których udział wzięło 1006 gejów. Otwarty związek – jak do tego podejść?

Otwarty związek – wyniki badań

Według The Fact Site geje, którzy najczęściej wypowiadają się na temat otwartych związków to ci, którzy są singlami, dopiero rozpoczynają związek lub pozostają w monogamicznej relacji.

Okazuje się, że single wolą być samotni, niż w otwartym związku (53%) i że taka otwarta relacja może być zła dla związku (41%). Z wypowiedzi 23% singli, którzy doświadczyli tego rodzaju relacji wynika, że:

 • 37% uważa, że to może być dobre dla związku
 • 28% uważa, że to może być złe dla związku
 • 35% nie ma pewności
 • 24% twierdzi, że otwarty związek to nie jest prawdziwy związek
 • 26% przyznaje, że woli być singlem niż być w otwartej relacji
 • 22% uważa, że związki bywają otwarte, ponieważ geje nie potrafią być monogamistami

Biorąc pod uwagę osoby, które obecnie umawiają się na randki to nie ma zbyt dużej różnicy w statystykach w stosunku do singli, zarówno jeśli chodzi o tych, którzy mają jak i nie mają doświadczenia w otwartych związkach.

otwarty związek - zasady nie monogamiaW przypadku gejów, pozostających w monogamicznym związku, i którzy nie doświadczyli otwartej relacji:

 • 18% uważa, że to może być dobre dla związku
 • 30% uważa, że to może być złe dla związku
 • 51% nie ma pewności
 • 33% twierdzi, że otwarty związek to nie jest prawdziwy związek
 • 54% przyznaje, że woli być singlem niż być w otwartej relacji
 • 19% uważa, że związki bywają otwarte, ponieważ geje nie potrafią być monogamistami

Zaś monogamiści, którzy doświadczyli otwartego związku:

 • 50% uważa, że to może być dobre dla związku
 • 12% uważa, że to może być złe dla związku
 • 38% nie ma pewności
 • 18% twierdzi, że otwarty związek to nie jest prawdziwy związek
 • 20% przyznaje, że woli być singlem niż być w otwartej relacji
 • 15% uważa, że związki bywają otwarte, ponieważ geje nie potrafią być monogamistami

Lee, 44-latek z Caerphilly twierdzi, że: “Nie mogę zrozumieć, dlaczego w ogóle ludzie, którzy kochają siebie nawzajem chcą jeszcze angażować dodatkowe osoby. Czy ich życie seksualne jest aż tak złe? Jeśli jestem z kimś w związku to chcę tę osobę dla siebie”.

Podobnie myśli 22-letni Tom z Nottinghamshire: “Myślę, że bycie w otwartym związku jest dziwne. To tak, jakbyś nie chciał być singlem, więc jesteś z kimś, aż pojawi się ktoś lepszy. W związku powinno być zobowiązanie do tej drugiej osoby, a nie do kogoś innego, kto jest atrakcyjny i z kim chcesz się przespać”.

“Kiedyś byłem dość agresywnie przeciwko otwartym relacjom i ludziom, którzy w nich są” – mówi Marcus, 27-latek z East London – “Głównie dlatego, że nigdy tego nie rozumiałem. Ostatnio okazało się, że jeden z moich współlokatorów jest już bardzo długo w wolnym związku i wyjaśnił mi, dlaczego jest w takim związku, jak podchodzą do kwestii bezpieczeństwa, a dodatkowo, że dużo rozmawiają. Od tamtej pory cała moja postawa wobec otwartych relacji uległa zmianie. Tak bardzo, że biorę to pod uwagę”.

otwarty związek brak ochoty na seksWśród osób, które są w otwartym związku:

 • 27% mężczyzn w wolnym związku są w takiej relacji od ponad pięciu lat. Około 15% z nich było w wolnym związku przez okres krótszy niż rok
 • 57% przyznało, że uprawiali seks z innymi mężczyznami, którzy nie są ich obecny partnerem. 12,5% stwierdziło, że uprawiało seks tylko z tą osobą, z którą byli związani w danym czasie
 • 12% przyznało, że stosują podejście “nie pytaj, nie mów”
 • 74% stwierdziło, że otwarty związek to była wspólna decyzja
 • 75% stwierdziło, że mają zasady, których powinni się trzymać, ale 21% przyznało się do złamania zasad co najmniej raz
 • 93% zdecydowanie się nie zgadza, że “otwarte relacja to nie jest prawdziwy związek”
 • 40% stwierdziło, że nie chce być w związku, chyba że jest to otwarty związek

Dan, 34 lata, z Middlesbrough, był w wolnym związku przez ponad trzy lata. “Obaj zgodziliśmy się zanim postanowiliśmy być razem, że bycie w monogamicznym związku jest głupie i z góry skazywałoby nas na porażkę w tej relacji. Gdybyśmy zgodzili się być wyłącznie dla siebie, ten związek nie trwałby długo, o ile w ogóle by się zaczął”.

“Obaj mamy bogatą przeszłość i kręcą nas w seksie odmienne rzeczy, więc to ma sens” – wyjaśnia KJ, 30-latek ze Szkocji. “Po kilku miesiącach w związku stało się jasne, że żaden z nas nie chciał zrezygnować z możliwości sypiania z innymi chłopakami, więc wtedy się zgodziliśmy na otartą relację”.

Wśród niektórych par, które wzięły udział w badaniu, otwartość związku polega na zgodę na trójkąt.

“Rozmawialiśmy o trójkącie i uznaliśmy, że spróbujemy i zobaczymy co się wydarzy” – wyjaśnia Harry, 31-latek z Londynu. “Jesteśmy bardzo zadowoleni i obaj zgodziliśmy się, że od czasu do czasu możemy to robić. Zawsze o tym rozmawiamy i jeśli jeden z nas nie jest w nastroju, nie robimy tego. To wszystko na temat dyskusji i komunikacji. Nie istnieje dla nas coś takiego jak relacja poza naszym związkiem, chyba, że robimy to razem”.

Francis jest z Londynu. Jego związek jest otwartą relacją od ponad dziesięciu lat i razem z partnerem uczestniczą w trójkątach i seksie grupowym. “Poznaliśmy się w saunie i seks był częścią naszej relacji od momentu, gdy nasze oczy spotkały się w jacuzzi! Staraliśmy się żyć w monogamii, ale on mnie i tak zdradzał. Próbowaliśmy i znowu ten sam rezultat. Rozmawialiśmy na ten temat, chodziliśmy nawet oddzielnie na terapię. Uznaliśmy, że nasz związek jest dla nas ważny pomimo wszystko, ale jednocześnie uznaliśmy, że nasza seksualność też jest ważna. Zgodziliśmy się na wspólne trójkąty i to było wspaniałe”.

Dla niektórych par otwarcie na trójkąty pociągnęło za sobą zgodę na seks z innymi facetami.

Charley, 28 lat, z Londynu spał z ponad 100 facetami w ciągu jego pięcioletniego otwartego związku. “Po tygodniu związku zgodziliśmy się wspólnie na trójkąt” – wyjaśnia. “Cztery miesiące po tym spałem z innym facetem, a później dowiedziałem się, że mój partner również uprawiał z kimś seks, więc ustaliliśmy, że seks z innymi jest dopuszczalny”.

A wy co sądzicie na temat otartych związków? Wykluczcie taką możliwość? Czy może spróbowaliście i jest to dobre rozwiązanie? A może po prostu wasza otwarta relacja to trójkąty?

Źródło The Fact Site