Czy jesteś uzależniony od aplikacji randkowych?

0

Istnieje wiele aplikacji zaprojektowanych specjalnie dla gejów, dających szansę na poznanie kogoś wyjątkowego lub najczęściej umówienia się na przelotny seks. Wielu z was zapewne zakładało konto na Grindrze czy Scruffie, by je po kilku tygodniach skasować godząc się z beznadzieją poszukiwań, a potem wracało ponownie. Dla tego dreszczyku emocji, który pojawia się za każdym razem, gdy aplikacja informuje nas, że ktoś wysłał do nas wiadomość. Brzmi jak uzależnienie, prawda? A czy Ty jesteś uzależniony od aplikacji randkowych?

Uzależniony od aplikacji randkowych

FS Mag przeprowadził badanie, w którym zapytał swoich czytelników o ich doświadczenie w korzystaniu z aplikacji randkowych. Oczywiście najpopularniejszą aplikacją jest, i to zapewne nikogo nie zdziwi, Grindr, którego regularnie używa 87% respondentów. Na kolejnych miejscach znalazły się: Scruff, Gaydar, Growlr, Hornet, Planet Romeo, Jack’d, Recon, Blendr, Mister, Tinder, Fitlads Mobile, Squirt, Manhunt, FabGuys, BBRTS, Adam4Adam, GuySpy, dudesnude i Badoo.

Aplikacje dla gejówPrzelotny seks

W odpowiedzi na pytanie, dlaczego badani używają tych aplikacji, 71% wprost odpowiedziało, że chodzi o umawianie się na seks. “Aplikacje są świetne, gdy jesteś singlem” – przyznaje Sean z Glasgow. “Każdy czasami jest napalony, a one jedynie potwierdzają stereotyp o gejach, że prowadzą oni rozwiązły tryb życia”.

Co ciekawe, na drugim miejscu wśród odpowiedzi pojawiał się nuda. 67% przyznaje, że używają tych aplikacji, gdy im się nudzi, 49% – że “z przyzwyczajenia”. “To właściwie stało się nawykiem” – twierdzi Tom z Londynu. “Naprawdę nie spotykam się z wieloma osobami. Większość ludzi jest naprawdę dziwna, do tego ja szukam związku. Łatwo jest mi pwskazać, kto szuka seksu, a kto mnie lubi i oczekuje czegoś więcej”.

Inne powody korzystania z aplikacji to randki (48%), przyjaźni (47%) i związek (41%), a 26% respondentów przyznaje, że używają ich, ponieważ są samotni.

“Myślę, że problem leży w naszym własnym złym rozumieniu tego, czego pragniemy od seksu i jak sobie z tym poradzić” – mówi David Stuart. “Jesteś napalony, włączasz aplikację. Jesteś znudzony, włączasz aplikację. Chcesz szybko zaspokoić te potrzeby, włączasz aplikację. Aplikacje mogą być wykorzystane do rozwiązania tych kwestii, ale nie rozwiązują wszystkich”.

“Dodatkowo stwierdzono, że przez ciągłe korzystanie z Grindr i innych aplikacji wielu gejów pogrąża się w kompulsywnym cyklu emocjonalnego unikania, wykorzystując realny lub wirtualny seks, aby uniknąć lub zastąpić poczucie samotności, nudy, smutku lub depresji” dodaje Andre Smith. “Dla młodszych i być może bardziej wrażliwych mężczyzn, stosowanie/uzależnienie od nich na wczesnym etapie ich życia może mieć głęboki wpływ na ich przyszłą zdolność do tworzenia emocjonalnie i psychologicznie zdrowych związków”.

Częstotliwość korzystania z aplikacji

Zdecydowana większość (74%) badanych korzysta z aplikacji co najmniej raz dziennie (34% twierdzi, że używa ich codziennie, 26% – kilka razy dziennie, a 14% przyznało się do stałego korzystania przez cały dzień). 16% twierdzi, że używa ich raz w tygodniu, a tylko 10% – od czasu do czasu.

Większość respondentów (59%) nawet nie pomyślała o tym, że mogą być uzależnieni od aplikacji randkowych, ale 27% badanych stwierdziło, że są uzależnieni. “To miecz obosieczny” – mówi Emmet z Irlandii Północnej. “To nowy sposób komunikacji i poznawania nowych ludzi, ale mogą one mieć ciemną stronę. Uważam, że aplikacje są wciągające i powodują, że spędza się w nich więcej czasu niż pierwotnie zamierzano. Choć nie oceniam wysoko możliwości, które dają, to czuję się zagubiony bez nich, ponieważ stały się moją codziennością”.

“Nie używam ich przez cały czas, ale kiedy już to robię, to wręcz obsesyjnie” – przyznaje James z Londynu. “Myślę, że uzależniają na wiele sposobów. W rezultacie oczywiście miałem częściej seks, ale wcale nie lepszy seks, a na pewno nie wyjątkowy”.

Heterycy coraz bardziej biUzależnienie

“To nie jest fizyczne uzależnienie” – twierdzi Matthew Hodson z GMFA – “ale wielu gejów doświadcza tego jako uzależnienia, które wyraża się w postaci liczby tych, którzy przysięgają, że “porzucają Grindr”, aby za kilka dni pojawić się na nim ponownie. Aplikacje są bardzo wygodne, bardzo łatwe w obsłudze i zawsze dają nadzieję, że następny człowiek, z którym się spotkasz może być tym, który sprawi, że będziesz szczęśliwy” – kontynuuje Matthew – “może będzie to związek, a może tylko seks. Dla wielu ludzi nadzieja na coś lepszego tuż za rogiem nakazuje im wracać”.

Relacje międzyludzkie

Choć większość osób przyznaje, że aplikacje ułatwiają spotkanie nowych osób, to trzeba też znaznaczyć, że mają wyraźny wpływ na nasze wzajemne relacje. Chris z Cardiff opowiada o sytuacjach w klubach, gdzie “Widzisz facetów wpatrzonych w telefony, zamiast rozmawiać z ludźmi, którzy są w klubie lub barze”, a Emmanuel dodaje: “Ludzie, którzy widzą Cię w klubie, nie odzywają się do Ciebie słowem. Na pewno jednak otrzymasz od nich wiadomość na Grindr, że zwidzieli cię ostatniej nocy”.

Chris przyznaje, że aplikacje “Są dobrym sposobem na porozmawianie z facetami z okolicy”, ale jednocześnie dodaje, że wpłynęły też na flirtowanie: “Myślę, że trochę zniszczyły zabawę we flirt, to wszystko obecnie jest za łatwe”.

Niebezpieczeństwo

Należy też wspomnieć o niebezpieczeństwach wiążących się z używaniem aplikacji randkowych. “Potencjalne problemy leżą zarówno w uzależnieniu od aplikacji, ale również w seksie, który jest wynikiem ich używania” – mówi Andre Smith, pracownik Positive East. “Jeden z moich klientów opowiedział mi niedawno, że za pośrednictwem Grindr spotkał i uprawiał seks z siedmioma facetami w ciągu jednego wieczoru”.

“Używanie aplikacji nie jest niebezpieczne samo w sobie” – twierdzi Matthew Hodson – “ale im więcej partnerów seksualnych, tym większa szansa, że ​​będziesz narażony na zakażenie HIV i inne choroby przenoszone drogą płciową. Jeśli nie zawsze używasz prezerwatyw, możesz ryzykować zdrowiem swoim lub swojego partnera”.

seks analny bez prezerwatywyPewność siebie

Oczywiście nie jest też tak, że aplikacje randkowe to zło w czystej postaci. Wielu badanych miało pozytywne odczucia wynikające z ich używania. “Sprawiają, że łatwo mogę zwiększyć swoją pewność siebie, której zawsze mi brakuje” – przyznaje Greg z Manchesteru.

Podobnie podchodzi do tej kwestii TJ z Leeds: “Myślę, że te aplikacje ułatwiły mi rozmowę z facetami twarzą w twarz. Nigdy nie zagadałem do żadnego faceta w barze. Kiedykolwiek mam do czynienia z mężczyznami (seks lub randki) to poznaję ich za pośrednictwem tych aplikacji”.

Uzależniony od aplikacji randkowych – co robić?

Większość (58%) badanych uważa, że ​​zbyt często używają takich aplikacji jak Grindr i Scruff za często i chcieliby z nich korzystać rzadziej. 39%stwierdziło, że używają ich w odpowiedniej ilości, a tylko 3% – że chcieliby korzystać z nich częściej.

“Pierwszym krokiem jest często akceptacja lub przyznanie się do tego, że możemy mieć problem” – wyjaśnia Andre Smith z Positive East. “Pierwsze pytanie jakie należy sobie zadać to: jak często używam tej aplikacji? Jeśli nie możesz wytrzymać dłużej niż godzinę, nie ppodnosząc telefonu w celu sprawdzenia aplikacji, prawdopodobnie masz problem”.

A Ty jesteś uzależniony od aplikacji randkowych? Odpowiedz na nasze pytania.

[yop_poll id=”5″]

[yop_poll id=”6″]

Źródło FS Mag
Spodobają ci się również

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.