Zaginął czeczeński piosenkarz Zelim Bakaev

0

8 sierpnia zaginął popularny czeczeński piosenkarz Zelim Bakaev. Niestety przypuszcza się, że stał się ofiarą czeczeńskiej kampanii, która wymierzona jest przeciwko gejom mieszkającym w tym kraju.

Zelim Bakaev ofiarą antygejowskiej nagonki w Czeczenii

[aktualizacja: Dziś media donoszą, że piosenkarz został zamordowany]

Na konferencji prasowej założyciel rosyjskiej sieci wspierającej środowisko LGBT, Igor Kochetkow, powiedział dziennikarzom, że: “Pod koniec sierpnia otrzymaliśmy potwierdzenie wcześniejszego założenia, że Bakaev został zatrzymany przez władze czeczeńskie z powodu podejrzeń o homoseksualizm”.

Zelim BakaevZelim BakaevWedług serwisu internetowego “Crime Russia” Bakaev zniknął w Groznym, stolicy Czeczenii, podczas wizyty na weselu siostry. Jego dwaj przyjaciele potwierdzili, że 8 sierpnia Bakaev został zatrzymany w centrum Groznego przez ludzi w wojskowych mundurach. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji dla Groznego nie potwierdziło tych informacji.

Zelim BakaevPodczas tej samej konferencji prasowej, na której przedstawiono obawy dotyczące zaginięcia Bakaeva, inna ofiara czeczeńskiej nagonki opowiedziała o swoich przerażających doświadczeniach. Maxim Lapunov, 30 lat, wspominał, że został aresztowany, zamknięty w piwnicy i wielokrotnie bity po to, by podał nazwiska innych gejów. Został aresztowany 16 marca przez oficerów w cywilu i wypuszczony 12 dni później dopiero wtedy, gdy zgodził się podpisać czyste zeznanie oraz zgodził się nie wspominać nikomu o więzieniu. Był torturowany w celu uzyskania od niego nazwisk innych gejów oraz partnerów seksualnych. “Jedyny zarzut jaki mieli wobec mnie, to to, że jestem gejem” – powiedział dziennikarzom i dodał: “Nie mogłem chodzić. Byłem pewien, że mnie zabiją, przygotowywałem się na to”. Lapunov wspominał również, że nadal jest nawiedzany przez krzyki innych więźniów.

Zelim BakaevPrezydent Czeczenii Ramzan Kadyrov twierdzi, że “w Czeczenii nie ma gejów”. Jednak w lipcu udzielając wypowiedzi magazynowi Vice stwierdził: “Jeśli są jacyś geje… zabierzcie ich z dala od nas. Aby oczyścić naszą krew, jeśli są jacyś, zabierzcie ich”. W telewizyjnym wywiadzie Kadyrow nazwał gejów “diabłami”, którzy “nie są ludźmi”.

Źródło The Gaily Grind
Spodobają ci się również

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.