Zapach faceta może łagodzić stres!

0

Uwaga! To jest news! Wyniki badania opublikowanego w “The Journal of Personality and Social Psychology” dowodzą, że unikalny zapach partnera może pomóc obniżyć uczucie niepokoju i zmniejszyć stres.

Zapach faceta łagodzi stres

Do badania zrekrutowano 96 par. Mężczyźni otrzymywali czystą koszulkę, którą nosili przez 24 godziny. Powiedziano im także, że nie powinni w tym czasie używać dezodorantów ani żadnych perfumowanych produktów do ciała. Na koniec uczestnicy zostali poinformowani, że palenie i spożywanie niektórych pokarmów może wpływać na ich zapach.

Nasze odkrycia sugerują, że sam zapach partnera, nawet bez jego fizycznej obecności, może być potężnym narzędziem pomagającym zmniejszyć stres. Wiele osób nosi koszulkę partnera lub śpi na łóżku partnera, gdy ten jest nieobecny, a przy tym nie zdają sobie sprawy dlaczego to robią.

Marlise Hofer Autor badania i absolwent Uniwersytetu w Kolumbii Brytyjskiej

Po upływie 24 godzin koszulki zostały zamrożone po to, by zachowały zapach mężczyzn.

Uczestniczki badania zostały losowo przydzielone do wąchania koszulek, które były nienoszone albo były noszone przez partnera lub nieznajomego. Nie zostały poinformowane, która koszulka w badaniu im przypadła.

W ramach eksperymentu kobiety poddano testowi warunków skrajnych, obejmującego udawaną rozmowę kwalifikacyjną i zadanie matematyczne. Odpowiadały również na pytania dotyczące poziomu stresu, pobrano także próbki śliny używane do pomiaru poziomu kortyzolu.

bearded man brodaDlaczego kobiety? Ponieważ to kobiety podobno mają lepszy zmysł węchu.

Naukowcy odkryli, że kobiety, które wąchały koszulę partnera, odczuwały mniejszą presję zarówno przed, jak i po teście stresu. Osoby, które zarówno wąchały koszulę partnera, jak i prawidłowo rozpoznawały zapach, miały również niższy poziom kortyzolu. Sugeruje to, że zmniejszające stres korzyści zapachu partnera są najsilniejsze, gdy dana osoba wie, co wącha.

Naukowcy spekulują, że czynniki ewolucyjne mogą wpływać na to, dlaczego zapach nieznajomego wpływa na poziom kortyzolu.

“Od najmłodszych lat ludzie obawiają się obcych, szczególnie dziwnych mężczyzn, więc możliwe jest, że dziwny męski zapach wywoła reakcję “walki lub ucieczki”, która prowadzi do podwyższonego poziomu kortyzolu” – powiedział Hofer. “To może się zdarzyć nieświadomie”.

Frances Chen, autorka publikacji i adiunkt na Wydziale Psychologii, przyznała, że te odkrycia mogą mieć praktyczne implikacje, aby pomóc ludziom radzić sobie ze stresującymi sytuacjami, gdy są z dala od bliskich.

“Wraz z globalizacją coraz więcej osób podróżuje i pracuje z dala od miejsca zamieszkania. Nasze badania sugerują, że coś tak prostego, jak zabranie ze sobą ubrania ukochanej osoby, może zniwelować stres wynikający z rozłąki”.