Grindr udostępniał dane użytkowników

0

Zapewne słyszeliście o kłopotach Facebooka związanych z tym, że udostępniał dane użytkowników portalu firmom zewnętrznym. Nie jest to nic odkrywczego dla tych, którzy mają świadomość, że anonimowość w internecie nie istnieje. Niemniej różne instytucje zaczęły się przyglądać polityce prywatności również innych aplikacji. Okazało się, że i Grindrowi można wiele zarzucić.

Grindr udostępniał dane użytkowników

Analiza danych przeprowadzona przez zewnętrzną firmę badawczą wykazała, że popularna aplikacja randkowa Grindr udostępnia informacje na temat statusu HIV oraz daty ostatniego testu swoich użytkowników firmom zewnętrznym.

Czy jesteś uzależniony od Grindra? sextingWedług Antoine Pultiera, naukowca z norweskiej organizacji non-profit SINTEF, która po raz pierwszy zidentyfikowała problem, informacje o HIV są wysyłane razem z danymi GPS użytkowników, identyfikatorem telefonu i adresem e-mail i mogą prowadzić do zidentyfikowania konkretnych osób.

„Status dotyczący wirusa HIV jest powiązany z wszystkimi innymi informacjami. To jest główny problem” – potwierdził Pultier w BuzzFeed News. „Myślę, że to niekompetencja niektórych programistów, którzy po prostu wysyłają wszystko, w tym status HIV”.

James Krellenstein, członek AIDS Advocacy Group ACT UP w Nowym Jorku, dodał, że: „Grindr to stosunkowo unikalne miejsce pozwalające na otwartość na temat statusu HIV. Ale udostępnianie tych danych stronom trzecim i nie powiadamianie wyraźnie o tym procederze, to wyjątkowo rażące naruszenie podstawowych standardów, których nie spodziewalibyśmy się od firmy, która lubi się wyróżniać jako zwolennik społeczności queer”.

uzależniony od aplikacji randkowych aplikacje randkowe daneEksperci ds. Zdrowia twierdzą, że może to wpłynąć na stygmatyzację dotyczącą HIV, a co więcej „Istnieje również obawa, że ​​jeśli użytkownicy tych aplikacji zaczną kwestionować, czy można bezpiecznie udostępniać informacje na temat ich statusu HIV, mogą rzadziej go ujawniać, co może potencjalnie stwarzać więcej możliwości rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą płciową” – przyznał Justin Lehmiller zajmujący się badaniami na temat seksu.

Grindr bronił się stwierdzając, że dane zostały udostępnione zgodnie ze standardowymi praktykami branżowymi. Ostatecznie przyznał, że przestanie dzielić się informacjami na temat statusu HIV. Zmiana ta nastąpi wraz z kolejną aktualizacją aplikacji.

Źródło Gay Pop Buzz Vox
Spodobają ci się również
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.