Dyskryminacja wynika z osobistych przekonań

0

W “Journal of Homosexuality” opublikowano wyniki badania wskazujące na to, że dyskryminacja osób LGBT związana jest z osobistymi przekonaniami na temat homoseksualizmu. Zanim większość z was stwierdzi, że to ani nic odkrywczego ani dziwnego, pomyślcie o prostym wniosku płynącym z badania. Powinniśmy edukować ludzi na temat orientacji seksualnej w celu zwiększenia ich tolerancji dla gejów i lesbijek.

Dyskryminacja

Od dawna wiadomo, że ludzie dyskryminujący osoby LGBTQ robią to z powodu osobistych przekonań. Dla części z nich jest to konsekwencja ich doktryny religijnej, ale jakie inne przekonania wpływają na ich zachowanie?

Badacze przebadali 997 dorosłych osób heteroseksualnych, które zgodziły się z takimi stwierdzeniami jak “Orientacja seksualna spowodowana jest czynnikami biologicznymi” oraz “Homoseksualiści prawdopodobnie istnieli od zawsze w historii ludzkości”. Jak się okazuje finalnie będą oni mniej chętnie dyskryminować osoby homoseksualne.

lesbian lesbijkiCi, którzy zgodzili się z takim stwierdzeniem jak “Orientacje seksualne mają jasno określone granice”, z drugiej strony częściej wskazywali, że będą dyskryminować.

Przykłady dyskryminacji zawarte w badaniu obejmowały nie oddawanie głosu na homoseksualnego kandydata w wyborach lub prośba o przeniesienie dziecka do innej klasy, ponieważ nauczyciel był homoseksualny.

gay couple związekAleksandra Huic, jedna z autorek badań, skomentowała wyniki:

“To, w co wierzymy na temat orientacji homoseksualnej, przekłada się na to jak traktujemy homoseksualistów i lesbijki. Ludzie, którzy myślą o seksualności w sposób jednowumiarowy – np. wierzą, że ludzie są albo homoseksualni, albo heteroseksualni – mają tendencję do większych uprzedzeń i dyskryminacji. To samo dotyczy tych, którzy uważają, że homoseksualizm jest wyborem i czymś, co można wyleczyć, oraz tych, którzy negują jego uniwersalność. Z drugiej strony są ci, których poglądy na temat orientacji seksualnej są bardziej zgodne z faktami naukowymi – którzy postrzegają seksualność jako kontinuum, którzy wierzą, że orientacja seksualna jest niezmienna i uniwersalna. Oni są mniej uprzedzeni”.

Autorzy badania podkreślają praktyczne implikacje płynące z wyników. Wskazują, że edukacja dotycząca różnorodności orientacji seksualnych przyczyni się do zwiększenia tolerancji dla gejów i lesbijek.

Źródło Journal of Homosexuality