Grindr wygrał z użytkownikiem proces o zaniechanie

0

Twórcy najpopularniejszej aplikacji randkowej dla gejów wygrali proces w amerykańskim federalnym sądzie apelacyjnym. Dla przypomnienia dodam, że sprawę wytoczył twórcom aplikacji Matthew Herric w 2017 r. Sprawa dotyczyła faktu, że jego były partner podszywał się pod niego i w ten sposób naraził Herrica na nieprzyjemności, a Grindr mimo kilkudziesięciu zgłoszeń nie zrobił w tej kwestii nic.

Grindr wygrał proces

Matthew twierdził, że ponad 1000 mężczyzn skontaktowało się z nim poprzez aplikację ale również w jego domu i miejscu pracy oczekując seksu. Fałszywe profile pokazywały półnagie zdjęcia Herricka oraz informowały, że szuka on szybkiego seksu bez zabezpieczenia, uczestnictwa w orgii czy narkotyków.

Herrick kontaktował się z Grindrem ponad 50 razy, ale firma nie podjęła żadnych działań poza standardowymi automatycznymi odpowiedziami. W 2017 r. pozwał Grindra za zaniedbanie, dodając również, że aplikacja jest „zasadniczo niebezpieczna” oraz za opieszałość w przyjmowaniu zgłoszeń o fałszywych profilach.

Matthew Stephen Herrick
Matthew Herric

Jednak federalny sąd apelacyjny USA jednomyślnie orzekł przeciwko Herrickowi. Gdyby sąd zagłosował na jego korzyść, stworzyłoby to precedens przerzucenia prawnej odpowiedzialności na portale społecznościowe i aplikacje w sytuacjach, gdy użytkownicy rozpowszechniają fałszywe informacje.

Prawnik Herricka, Tor Ekeland, odnosząc się do wyroku stwierdził: „To, co stało się z Matthew, nie jest odosobnionym incydentem. Aplikacje są wykorzystywane do prześladowań, gwałtów czy morderstw. Zgodnie z uzasadnieniem sądu powołującego się na Ustawę o komunikacji z 1996 r. (CDA), która chroni aplikacje internetowe i mobilne przed odpowiedzialnością prawną za treści zamieszczane przez ich użytkowników, duże firmy technologiczne nie mają obowiązku nic z tym zrobić, nawet jeśli wiedzą, że to się dzieje. Kongres musi zmienić tę ustawę”.

Ekeland powiedział również, że może zgłosić wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Więcej zdjęć Matthew Herrica możecie zobaczyć tutaj.

Źródło Queerty
Spodobają ci się również
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.