Eurowizja 2019 – Holandia wygrywa 64. Konkurs!

1

W nocy z soboty na niedzielę poznaliśmy zwycięzcę 64. Konkursu Piosenki Eurowizji. Po dwóch półfinałach oraz efektownym finale wygranym krajem została Holandia reprezentowana przez Duncana Laurence’a z piosenką “Arcade”. W tym roku Eurowizja odbyła się w Tel Avivie w Izraelu.

Eurowizja 2019

Duncan Laurence był faworytem tegorocznej Eurowizji. Chociaż po głosowaniu jurorów zajmował drugą pozycję, to widzowie uznali jego utwór za najlepszy. Holender ma za sobą występy w piątej edycji show “The Voice of Holland” w 2014 roku.

O swoim utworze mówi:

Szukałem ujmujących historii, które poruszą ludzi, z mojego lub z czyjegoś życia. Zainspirowałem się historią ukochanej osoby, która odeszła w młodym wieku. “Arcade” to opowieść o poszukiwaniu miłości życia. To nadzieja na, czasami, nieosiągalne.

Poniżej możecie zobaczyć finałowy występ.

Z kolei polska publiczność najwięcej punktów przyznała Islandii, a jurorzy postawili na unoszącą się nad ziemią reprezentantkę Australii.

Madonna na Eurowizji

Podczas finałowego koncertu jako gość specjalny wystąpiła Madonna, która wykonała dwa utwory “Like a Player” oraz najnowszy singiel “Future” z płyty “Madame X”, która ukaże się 14 czerwca. Jej występ możecie zobaczyć poniżej. Nie obyło się bez kontrowersji.

Przyjazd gwiazdy do Tel Awiwu wywołał mnóstwo emocji. Wszystko z powodu ciągłych działań zbrojnych na linii Izrael – Palestyna. Pojawiło się liczne grono osób, które wezwało do bojkotu całej imprezy. W ten polityczny klimat wpisała się sama Madonna – dwójka jej tancerzy podczas występu miała na plecach izraelską i palestyńską flagę.

Na ten występ zareagowała Europejska Unia Nadawców (EBU), która wydała oświadczenie: “Podczas transmisji na żywo dwóch tancerzy Madonny miało na swoich plecach flagę Izraela i Palestyny. Podczas prób to się nie pojawiło. Konkurs Eurowizji nie jest wydarzeniem politycznym i Madonna została o tym poinformowana”.