Geny mają wpływ na orientację seksualną

0

Najnowsze badanie wykazało, że geny mają wpływ na orientację seksualną. Na tyle istotną, że należy brać je od uwagę. Badanie, pod kierownictwem Andrea Ganna, jest największym jakie do tej pory przeprowadzono badając związek między orientacją seksualną, a różnymi genami. Objęto nim 470 000 uczestników ze Szwecji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Geny mają wpływ na orientację seksualną

W badaniu wykorzystano DNA z brytyjskiego badania Biobank oraz z 23andMe, prywatnej firmy zajmującej się genetyką. 26 000 uczestników potwierdziło co najmniej jedno spotkanie seksualne z osobami tej samej płci.

Chociaż żaden gen nie jest w stanie przewidzieć czyjejś orientacji seksualnej, znaleziono pięć specyficznych wariantów, które wiązały się z zachowaniem homoseksualnym (jeden z nich zaangażowany był w procesy biologiczne związane z powonieniem, inny z hormonami płciowymi), a także tysiące innych, które brały w nim mniejszy udział. Mimo to okazało się, że analizowane łącznie, nie pozwalały przewidywać pociągu do osób tej samej płci. Naukowcy podkreślili, że obecność genów sama w sobie nie determinuje czyjejś orientacji seksualnej. Odkryli jednak, że od 8% do 25% wariancji seksualności można wyjaśnić genami. Niektóre geny miały większy wpływ na mężczyzn, niektóre kobiety, a niektóre na oba.

genyTym samym badacze stwierdzili, że nie istnieje pojedynczy gen homoseksualizmu. Ich zdaniem jest on wynikiem wspólnych oddziaływań genów i środowiska, podobnie jak większość obserwowanych u ludzi cech.

Eric Vilain, dyrektor Centrum Badań Medycyny Genetycznej w Narodowym Systemie Zdrowia Dziecka, komentując wyniki stwierdził:

To po prostu pokazuje nam, że zachowania seksualne osób tej samej płci są znacznie bardziej złożone niż pomysł, by tylko jeden gen miał na to wpływ. Pokazuje, że istnieją czynniki genetyczne, które podejrzewaliśmy dawno temu… ale pokazuje również, że czynniki te nie opowiadają całej historii.

Zeke Stokes z GLAAD dodaje z kolei, że: „Te nowe badania potwierdzają również, że nie ma rozstrzygającego stopnia, w jakim natura lub wychowanie wpływa na zachowanie gejów lub lesbijek. Bycie gejem lub lesbijką jest naturalną częścią życia ludzkiego, co wielokrotnie udowadniali badacze i naukowcy. Tożsamość osób LGBTQ nie podlega dyskusji”.

Źródło LGBTQ Nation Rp.pl
Spodobają ci się również

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.