Czy otwarty związek może działać? Naukowcy twierdzą, że tak

Zdjęcie utworzone przez rawpixel.com - pl.freepik.com
0

Dyskusje na temat otwartych związków zawsze wywołują emocje. Przeciwnicy otwartej relacji podkreślają głównie, że jak się kogoś kocha, to się nie sypia z innymi facetami. Zwolennicy z kolei wskazują na fakt, że służy to urozmaiceniu ich życia seksualnego przy czym istotne są zasady, które należy ustalić z partnerem na samym początku. Ile osób, tyle opinii. Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Rochester w Nowym Jorku twierdzą, że otwarty związek może działać.

Otwarty związek – czy to może się udać?

Amerykańcy naukowcy wyniki swoich badań, z udziałem 1 658 par, opublikowali na łamach Journal of Sex Research. Większość respondentów była w wieku 20–30 lat i utrzymywała długotrwałe relacje (ze średnim okresem dla związku wynoszącym 4,5 roku). Wśród nich około 12% identyfikowało się jako geje / lesbijki, 11,5% jako biseksualni, a 17% jako „hetero-płynni” (tj. otwarci na relację z osobą tej samej płci).

seks grupowyBadacze podzielili respondentów na pięć grup: dwie monogamiczne (w związku na wczesnym etapie i w związku długoterminowym), jedna całkowicie zgodna grupa niemonogamiczna (tj. całkowicie otwarcie i szczerze o tym mówiąca), jedna częściowo zgodna grupa niemonogamiczna (z mieszanymi odczuciami wobec monogamii, ale niższym przyzwoleniem, komfortem i komunikacją odnośnie otwartych relacji) i jedna jednostronnie niemonogamiczna (w której jedna osoba uprawia seks z innymi, ale partner nie jest na to chętny, nie zgodził się lub o tym nie wie).

Zdaniem naukowców te pięć grup obejmuje różnorodne spektrum związków. Włączając w to również to, co ludzie mogą często nazywać „swingersami” i „otwartymi związkami”.

Jaka relacja działa najlepiej?

Okazało się, że spośród wyselekcjonowanych grup najlepiej funkcjonują dwie grupy monogamiczne i całkowicie zgodna grupa niemonogamiczna. Grupy, w której występowała jednostronna nie-monogamia lub w której był niski poziom dyskusji i porozumienia, okazały się działać gorzej.

otwarty związek brak ochoty na seksW tym miejscu należy zaznaczyć, że celem badania nie było wskazanie, czy otwarty związek może być skuteczny dla wszystkich ludzi. Różne rodzaje relacji będą pasować do różnych typów ludzi w różnych sytuacjach. To prawidłowa komunikacja pomiędzy partnerami pozostaje kluczem do udanego funkcjonowania relacji, niezależnie od tego czy otwartej czy zamkniętej.

Profesor Roger Rogge, z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Rochester, komentując wyniki badań powiedział:

Wiemy, że komunikacja jest pomocna u wszystkich par. Jest to jednak niezwykle ważne dla par pozostających w związkach niemonogamicznych. Głównie dlatego, że podejmują dodatkowe wyzwania związane z utrzymaniem nietradycyjnego związku w kulturze zdominowanej przez monogamię.

Tajemnica otaczająca aktywność seksualną z innymi może zbyt łatwo stać się toksyczna i prowadzić do poczucia zaniedbania, niepewności, odrzucenia, zazdrości i zdrady, nawet w niemonogamicznych związkach.

Inne wnioski z badania były następujące:

  • Osoby pozostające w związkach innych niż monogamiczne częściej zgłaszały infekcje przenoszoną drogą płciową.
  • Ludzie mający otwarte relacje utrzymywali długoterminowe związki i był to najwyższy odsetek wśród wszystkich pięciu grup mieszkających ze swoim partnerem.
  • W całkowicie zgodnej grupie niemonogamicznej była najwyższa liczba osób „hetero-płynnych” (głównie heteroseksualnych, ale otwartych na seks z partnerem tej samej płci) i biseksualnych. Może to sugerować, że osoby ze społeczności LGBT mogą czuć się swobodniej w nietradycyjnych związkach.
  • Pary homoseksualne częściej pozostawały w otwartych związkach.
  • Ludzie zaliczający się do częściowo zgodnej grupy niemonogamicznej lub uprawiający seks z innymi bez wiedzy partnera wykazywali wysoki poziom dyskomfortu związanego z przywiązaniem emocjonalnym (nazywane także unikaniem przywiązania), niepokojem psychicznym i poczuciem samotności. W rzeczywistości 60% z nich wyraziło znaczne niezadowolenie ze swoich relacji.
Źródło Independent Queerty
Spodobają ci się również
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.