Szczepionka przeciw HIV? Naukowcy bardzo optymistyczni

0

Dwóch wiodących, światowych ekspertów od HIV zasugerowało, że wkrótce szczepionka przeciw HIV może być dostępna. Obecnie trwają testy na ludziach trzech szczepionek, znanych jako HVTN 702, Imbokodo i Mosaico.

Szczepionka przeciw HIV

Dr Susan Buchbinder jest dyrektorem naukowego programu “Bridge HIV” w Departamencie Zdrowia Publicznego w San Francisco. Dowodzi również testami szczepionek Imbokodo i Mosaico.

W wywiadzie dla NBC News przyznała:

Obecnie testujemy trzy szczepionki w badaniach skuteczności i to naprawdę obiecujące, że na wczesnym etapie badań przeszliśmy do prób skuteczności. (…) być może to jeden z najbardziej optymistycznych momentów, w jakich byliśmy.

Testy Imbokodo rozpoczęły się w 2017 r. w Południowej Afryce, gdzie ponad 50% kobiet w wieku 18–25 lat żyje z HIV. Próby związane ze szczepionką Mosaico, która ma podobno formę do Imbokodo, rozpoczęły się w zeszłym miesiącu. Obie wykorzystują „mozaikę” immunogenów, aby wywołać odpowiedź immunologiczną na różne szczepy wirusa HIV. Wymagają sześciu zastrzyków w ciągu czterech oddzielnych sesji.

Testy obu szczepionek trwają w Południowej Afryce, ale Mosaico będzie również wykorzystane w próbach na 3 800 osobach homo- i transseksualnych w 57 miejscach w USA, Ameryce Łacińskiej i Europie.

szpital hiv aidsInna szczepionka, HVTN 702, została opracowana po niepowodzeniu wcześniejszej – RV144. Stwierdzono, że ta szczepionka zmniejsza infekcję wirusem HIV tylko o 30%, co nie jest wystarczające, aby można ją było szeroko stosować. Od czasu niepowodzenia tej szczepionki pod koniec XX wieku badacze z National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) modyfikowali ją, aby była bardziej skuteczna. Nowa szczepionka jest testowana w Afryce Południowej od 2016 roku.

Dr Anthony Fauci, dyrektor NIAID, twierdzi, że nawet szczepionka, która okazałaby się w 50% skuteczna, dramatycznie zmniejszyłaby liczbę zakażeń w miejscach takich jak Afryka Subsaharyjska. Im mniejsza liczba osób w populacji przenoszących wirusa, tym mniejsza szansa, że ​​zostanie on przeniesiony na inne osoby.

Fauci twierdzi, że jeśli zastosuje się ją w połączeniu z PreP i leczeniem zapobiegawczym, nawet częściowo skuteczna szczepionka może okazać się warta zastosowania wcześniej niż później.

Kiedy testowane są szczepionki lub nowe leki, badania można przerwać wcześniej. Dzieje się tak, jeśli testowany produkt wykazuje przytłaczające dowody, że działa, lub jeśli nie wykazuje żadnych dowodów działania lub nawet powoduje szkody. Jak dotąd żadna z prób nie została jeszcze przerwana. To sugeruje, że szczepionki działają, ale żadna z nich nie jest niepodważalnym sukcesem.

Oprócz PrEP, leczenia jako profilaktyki i prób szczepionek, NIAID oraz Fundacja Billa i Melindy Gatesów ogłosiły w październiku plany zainwestowania co najmniej 100 milionów dolarów w ciągu najbliższych czterech lat w opracowanie niedrogiego, opartego na genach lekarstwa na HIV.

Matthew Hodson, dyrektor naczelny serwisu informacyjnego ds. HIV NAM, w komentarzu dla serwisu Queerty powiedział:

To ekscytujący czas na opracowanie szczepionek. Nie oczekuje się, że którakolwiek z tych szczepionek zapewni 100% ochronę. Ale jeśli będą w stanie zapewnić 50% lub więcej, byłoby to przydatne dla społeczności o wysokim wskaźniku HIV.

Źródło Queerty
Spodobają ci się również

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.