„Płynąc w ciemnościach” – czy ta miłość ma szansę?

zdjęcia: Jakub Pleśniarski oraz materiały prasowe Wydawnictwa Osnova
0

Już 26 lutego, dzięki Wydawnictwu Osnova, ukaże się literacki debiut Tomasza Jędrowskiego „Płynąc w ciemnościach”. Autor kreśli na kartkach książki intymny portret dwóch mężczyzn i rodzącego się między nimi uczucia w zderzeniu z brutalną rzeczywistością początku lat 80. Czy ta miłość dostanie swoją szansę?

„Płynąc w ciemnościach” Tomasza Jędrowskiego

Bohaterami książki Jędrowskiego jest dwóch młodych mężczyzn – Ludwik i Janusz, którzy poznają się podczas obowiązkowych studenckich prac na wsi. Przypadkowe spotkanie nad rzeką sprawia, że nawiązują kontakt rozmawiając o życiu, przyszłości, książkach. Rodzi się między nimi delikatna, intymna więź, która sprawia, że po zakończeniu letniego obozu kontynuują wakacje już tylko we dwóch. Nad jeziorem wśród lasów, odcięci od otaczającego świata, pozwalają aby rodzące się między nimi uczucie nabrało na sile. Poznają siebie, swoje ciała, zakochują się w sobie.

Płynąc w ciemnościachTłem powieści są ciężkie lata 80-te. Powrót z wakacji do Warszawy pozostawia czytelnika z nikłą nadzieją, że ta miłość ma szansę przetrwać. Bo jak pogodzić dwa różne światy bohaterów powieści w rzeczywistości, która krzyczy, że tacy jak oni nie powinni funkcjonować w społeczeństwie i brutalnie zamienia ich uczucie we wstydliwy sekret. Różnice zawodowe, różne światopoglądy oraz instynkt przetrwania zrywają tę delikatną więź, która ich połączyła.

Autor „Płynąc w ciemnościach” w sposób niezwykle poetycki snuje swoją opowieść. Delikatnie. Można odnieść wrażenie, że kilkukrotnie upewniał się czy dane słowo lub zdanie jest potrzebne. Ogromnym atutem książki jest balans, jaki Jędrowski zachowuje opowiadając historię Ludwika i Janusza. Ciężka, polska rzeczywistość lat 80-tych na całe szczęście nie góruje nad tym, czego doświadczają bohaterowie.

Tomasz Jędrowski
Tomasz Jędrowski (fot. Jakub Pleśniarski dla Vogue Polska)

Autor Tomasz Jędrowski urodził się w Republice Federalnej Niemiec, gdzie mieszkali jego pochodzący z Polski rodzice. Studiował prawo na Cambridge i Université de Paris. Obecnie mieszka we Francji. „Płynąc w ciemnościach” to jego literacki debiut. Książka została napisana w języku angielskim, na polski przełożył ją Robert Sudół.

Powieść „Płynąc w ciemnościach” będzie dostępna  w księgarniach od 26 lutego. Wszystkich, którzy mają ochotę spotkać się z autorem książki, zapraszam 28 lutego do warszawskiej Zachęty. Szczegóły spotkania znajdziecie tutaj.

Podziękowania dla Wydawnictwa Osnova za przekazanie egzemplarza recenzenckiego. 

Spodobają ci się również
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.