W mojej krwi – tęczowy debiut literacki Marka Szydlaka

0

Książka „W mojej krwi” to literacki debiut Marka Szydlaka. Podejmuję tematykę coming outu opierając ją na barkach szesnastoletniego chłopaka, który odkrywa swoją seksualność. Czy ten tęczowy debiut można uznać za udany?

W mojej krwi – miłość namalowana tęczą

Książkę Marka Szydlaka czyta się szybko. Można odnieść wrażenie, że autor luźne zapiski w dzienniku czy pamiętniku albo wpisy na blogu, połączył w całość po to, by wydać je w namacalnej, drukowanej formie. Czy tak było? Nie wiadomo, choć czytelnik może mieć z tą książką ogromny problem.
Bohaterem książki jest szesnastoletni Bartek, który od zawsze czuł, że jest inny niż jego rówieśnicy. Ta inność wiąże się ściśle z jego orientacją seksualną. Dociera do niego, że jest gejem. Nie walczy z tym, ale fakt, że mieszka na wsi powoduje, że spodziewa się trudności z akceptacją ze strony rodziny czy znajomych. Wsparcie znajduje u swojej przyjaciółki Kasi. To ona namawia go nawet, aby spróbował znaleźć szczęście i miłość za pośrednictwem aplikacji randkowych dla gejów.
w mojej krwi książkaNie zdradzając za wiele, od tego momentu następuje seria wydarzeń, które śledzimy na kolejnych stronach książki. Pierwsze zauroczenia, pierwsza miłość, pierwszy alkohol ze znajomymi w parku, pierwsza impreza w gejowskim klubie, pierwsze rozczarowania, pierwszy seks, pierwsze rozstanie i jego konsekwencje.
Na całe szczęście Bartek zrozumie, że warto walczyć o siebie i swoje szczęście, nawet gdy wydaje się, że na spełnienie marzeń nie ma najmniejszych szans.

W czym tkwi problem?

Niestety książka Szydlaka jest dość przewidywalna. Zlepek stereotypowych sytuacji. Czytając kolejne rozdziały łatwo domyślić się, co wydarzy się dalej. To powoduje, że czytelnik albo się na autora złości, albo śmieje pod nosem z tego, że ten w swoim literackim debiucie nie pokusił się o coś bardziej oryginalnego.
Co dziwne, jest to jednocześnie zarzut, ale i zaleta tej książki. Z jednej strony historia Bartka nie jest niczym odkrywczym, niczym o czym nie czytalibyśmy wcześniej lub czego nie widzielibyśmy w kinie lub serialu. Z drugiej w pewnym momencie czytelnik uświadamia sobie, że to historia o nim samym, a większość opisanych sytuacji była kiedyś jego udziałem: coming out przez znajomymi i rodzicami, zauroczenie przyjacielem, pierwsze, ekscytujące wyjście do gejowskiego klubu, dreszczyk emocji, gdy w aplikacji randkowej pojawia się powiadomienie informujące, że ktoś do nas napisał. I wiele innych.
„W mojej krwi” to nie jest wybitny debiut literacki, ale warto zapoznać się z kolejną pozycją z tęczowej biblioteki. Docenić należy autora, że podjął temat coming outu nastolatka, ponieważ może to pomóc kolejnym zagubionym młodym osobom mieszkającym w niewielkich miejscowościach lub na wsi.

Marek Szydlak

O autorze

Marek Szydlak

Urodzony w 1989 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Od dziecka kochał zwierzęta, szczególnie koty. Dziś z partnerem wychowują energiczną kotkę Pixie. Interesują go ludzkie relacje i psychologia. Introwertyk, melancholik i romantyk. Wegetarianin z wyboru i troski o dobro planety. Miłośnik seriali, muzyki i koncertów.
Spodobają ci się również
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.