LOVE – nowy projekt Tiberiu Capudean

0

Fotograf, a także aktywista LGBTQ+, Tiberiu Capudean, którego zdjęcia z projektu „NAKED” mogliście już oglądać na cocktajlowym portalu, wraca z nową fotograficzną propozycją. LOVE to synteza jego dwóch wcześniejszych projektów, wzbogacona o nowe prace, prezentująca 140 portretów, którym towarzyszą historie portretowanych mężczyzn.

LOVE

Jak twierdzi sam artysta tym razem wystawa jego fotografii ma również narrację. Wszystkim zdjęciom towarzyszą teksty biograficzne, w których mężczyźni dzielą się bardzo osobistymi historiami. Opowiadają o swoich doświadczeniach, dobrych lub złych. Dzielą się tym, jak doświadczali homofobii, rasizmu, zawstydzania ciała, starzenia się, stereotypów i dlaczego kochanie drugiego człowieka jest dla nich tak naturalne. A także o tym, że miłość to niekiedy więcej niż dwie osoby.

Tiberiu CăpudeanTiberiu CăpudeanTiberiu CăpudeanTiberiu CăpudeanTiberiu CapudeanNAKED

Projekt NAKED zrodził się z potrzeby pokazania różnorodności w społeczności LGBTQ +, której częścią jest sam autor zdjęć.

Chciałem dać głos i twarz tym, których homofobowie nienawidzą, nawet ich nie znając. Chciałem też, aby świat zrozumiał, że się aż tak nie różnimy i że nasza seksualność nie definiuje nas jako ludzi.

W ciągu 4 lat Capudean sfotografował gejów i biseksualistów z całego świata, mężczyzn w różnym wieku, o różnym pochodzeniu etnicznym, o różnym wyglądzie i typie ciała, bo jak sam przyznaje: „Nie wierzę w stereotypy ani standardy piękna i uważam, że edukacja w tym sensie musi zaczynać się w społeczności LGBTQ +. Nadal mamy kilka lekcji do nadrobienia”.

Tiberiu Căpudean LOVETiberiu CăpudeanTiberiu Căpudean LOVETiberiu CapudeanTiberiu CăpudeanTiberiu CăpudeanTiberiu Căpudean loveTiberiu CăpudeanFAMILY

W projekcie FAMILY artysta chciał uchwycić intymność i miłość między mężczyznami. Wśród fotografowanych mężczyzn są pary mieszane pod względem rasy, pary ze znacznymi różnicami wiekowymi, pary, w których mężczyźni nie mieszkają w tym samym kraju, pary, które są ze sobą od ponad 25 lat i inne, które żyją szczęśliwie pomimo życia daleko od siebie.

Tiberiu CăpudeanA także mężczyźni będący w związku z dwoma innymi mężczyznami, w związkach poliamorycznych, w związkach monogamicznych i w związkach otwartych.

Pomimo tych wszystkich różnic wszyscy dzielą tę samą miłość. Właśnie to chciałem pokazać, że nie ma jednej uniwersalnej miłości, a rodzina może składać się z dwóch lub więcej mężczyzn. Możliwości i kombinacje, które prowadzą do miłości i szczęścia, są nieograniczone.
Chcę, aby wystawa była emocjonującą podróżą. Mam nadzieję, że ludzie poczują smutek i radość, strach i nadzieję, wstyd i odwagę. Mam nadzieję, że dokładnie przyjrzą się moim zdjęciom i przeczytają wszystkie historie, aby zobaczyć, jak odczuwa się homofobię, a jak dumę, jak miłość, a jak nienawiść. Mam nadzieję, że pomoże im to zrozumieć i zaakceptować różnorodność.

Wystawę zdjęć LOVE można obejrzeć na ten moment w Madrycie w Casa de Vacas / Retiro Park, do 26 lipca, od poniedziałku do niedzieli w godzinach: 9:00 – 21:00.

Tiberiu Căpudean loveTiberiu CăpudeanTiberiu Capudean jest pochodzącym z Rumunii aktywistą i fotografem LGBTQ +. W 2018 roku otrzymał Europejską Nagrodę Tolerancji – wyróżnienie przyznane przez Europejskie Forum Kultury.

Tiberiu Căpudean
Tiberiu Căpudean – fotograf i aktywista LGBTQ+ / zdjęcie: Ricardo Castro
Spodobają ci się również
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.