Ryan O’Connell o swojej zawodowej misji

0

O serialu „Special” na platformie streamingowej Netflix pojawiła się już informacja na Cocktajl.pl w kontekście zapowiedzi drugiego sezonu tej produkcji, którą gorąco polecam. Twórcą serialu i odtwórcą głównej roli jest zmagający się z niepełnosprawnością Ryan O’Connell. Jego celem jest zmiana myślenia w Hollywood.

Ryan O’Connell o swojej zawodowej misji

Ryan O’Connell urodził się z porażeniem mózgowym, co utrudnia mu poruszanie się, utrzymywanie równowagi i zaburza jego zdolności motoryczne. Do tego w młody wieku został również potrącony przez samochód. Jak sam przyznaje początkowo pozwalał ludziom temu wypadkowi przypisywać jego niepełnosprawność, co było też wątkiem serialu.

„Special” to produkcja, która zdobyła uznanie krytyków i widzów głównie za autentyczny portret młodego niepełnosprawnego homoseksualisty, również imieniem Ryan, który nie mówi ludziom, że jego niepełnosprawność jest spowodowana porażeniem mózgowym.

Ryan O'Connell autoPierwszy sezon otrzymał trzy nominacje do nagrody Emmy, w tym nominację aktorską dla O’Connella, co było prawdziwym przełomem.

Trudne początki

Przed powstaniem serialu jego twórca pisał dla Vice, BuzzFeed i The New York Times. Artykuł dla „Thought Catalog” doprowadził do zawarcia umowy na książkę i zwrócił uwagę Jima Parsonsa. Po przeprowadzce do Los Angeles pracował dla MTV oraz przy serialu BH90210. Scenariusz „Special” wzbudził zainteresowanie, ale od początku O’Connell wiedział, że nie sprzeda go każdemu. Odmówił sprzedaży serialu sieci telewizyjnej, przekonany, że rozmyje jego wizję, zwłaszcza jeśli chodzi o szczere przedstawianie seksualności gejów i niepełnosprawnych. Zgodził się na propozycję Netflixa. Napięty budżet produkcji doprowadził do tego, że O’Connell sam wcielił się w postać głównego bohatera.

Myślę, że głęboko, głęboko w zakamarkach mojej duszy, z pewnością była część mnie, która mówiła: Chciałbym móc być przed kamerą. Ale to zdecydowanie nie była żywa myśl. Była uśpiona przez wiele, wiele lat.

Niepełnosprawność w Hollywood

Ryan zauważa jednak, że w mniemaniu twórców z Hollywood, jego serial uzupełnij brakującą lukę i nie trzeba popychać tego dalej.

Całe społeczeństwo ma problem z niepełnosprawnością. Myślę, że niepełnosprawność przypomina ludziom o starzeniu się, śmiertelności i ogólnej omylności.

Jednocześnie podkreśla, że wszyscy będziemy niepełnosprawni, jeśli będziemy żyć wystarczająco długo. Dla niektórych to „przerażająca koncepcja”. Twórca serialu wskazuje również na fakt, że kapitalistyczne społeczeństwo uważa osoby z niepełnosprawnością jako nieproduktywne. Według niego „niepełnosprawni są jak pieprzony MacGyver, funkcjonujemy w świecie, który nie jest dla nas zbudowany. Jesteśmy najbardziej kreatywnymi i rozwiązującymi problemy ludźmi!”

Drugi sezon serialu zostanie pokazany z opóźnieniem, co związane jest z sytuacją pandemiczną na całym świecie. Wspominając lockdown Ryan przyznaje, że zaczął pić więcej, aby poradzić sobie z zamknięciem. Mimo tego, że jego osobiste i zawodowe relacje nie ucierpiały, uznał, że alkohol jest problemem i wytrzeźwiał.

O’Connell wciąż jest zdeterminowany, aby zmienić branżę dla osób niepełnosprawnych i ich historii. Bez względu na to, co przyniesie ten rok, jedno jest absolutnie pewne: nie będzie zadowolony z własnego sukcesu, jeśli nie otworzy on więcej drzwi dla queerowych osób niepełnosprawnych.

Mam swój kawałek mocy. Chcę go używać najlepiej, jak potrafię, ale zawsze będę czuł, że mogłem zrobić więcej. Chcę… kierować innymi pisarzami, dawać im możliwości i pomagać im w tworzeniu własnych programów. Cała idea polega na tym, że chcesz opuścić drabinę i pomóc innym ludziom po niej wejść.

Źródło Out
Spodobają ci się również
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.